Kore Savaşının Kahraman Türk Tugayı

Leave a Reply

Comment as a guest.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Yazınız için çok teşekkür ederim. O kadar haklısınız ki İnanın sözlerinizin üzerine edilecek tek söz bulamıyorum.

 2. abicim ALLAH senden razi olsun.iyiki yazmissin.bu yaziyi herkese ve ozellikle de cocuklarim buyuduklerinde onlara ve insallah torunlarima tavsiye edecegim.bu yazi bir ISIKTIR

  1. Sağ olun, Allah sizden de razı olsun. Ben yazıda da bahsettiğim gibi bunların bize okullarda detaylı şekilde öğretilmesi taraftarıyım. Sadece meraklı olan insanlar öğrenebiliyor.

 3. Yazınıza Kanuri Savaşındaki yarma harekatının ve diğer savaşların harita üzerinde stratejik anlatımı ararken denk geldim. Aradığımı bulamadım ve sanırım bulamayacağım da… Yazdıklarınızdw kelimesi kelimesine haklısınız ve ben savaşta yer alan Mehmetçiklerin hareket tarzından bahsettiğiniz her bölümde ister istemez bu zamanın jenerasyonunu düşündüm ve “Acaba bu savaşçı ruhu hala var mı?” vs. şeklinde sorularla (işin içinden çıkamayarak) boğuldum.

  1. İnanın ben de bu yazıyı bir araya getirmeye çalışırken aslında savaştaki stratejik ve taktik kısımlarını da çok aradım. Zaten merakım da o yönde.. Fakat Türk kaynaklarında gerçekten kısıtlı bilgi var. Yabancı kaynaklarda ise Türk Tugayıyla ilgili çok detaylı anlatımlar bulamamıştım.
   İkinci konuya gelirsek; ben de bu “eski asil ruh’un” halen olup olmadığından şüphe duyuyorum ve ümitsizliğe kapılıyorum ama inanın gizli de duruyor olsa ruhunuzda bir yerlerde bu ışık var.

 4. Çok teşekkür ederim bilgiler için…Ben kitap okurken kitabı gaşarım tarih ve Türk tarihi bilgileri okurken bizzat taşarım…Biz asil bir milletiz…Asilliğimizi savaşta cephede barılta mazlumun yardıma ihtiyacı olanın hep yanında idik…2.dünya savaşında Kurtuluş vapurunun efsanesibi bile tesafüden buldum…tekrar teşekkür ederim

 5. YAZINIZI SONUNA KADAR OKUDUM.1942 DOĞUMLU KIBRISLI BİR MÜHENDİSİM. ÇOCUKLUĞUMDA KIBRISTA BABAM MEMLEKET GAZETESİ ALIR HER GÜN BANA KORE SAVAŞLARI İLE İLGİLİ HABERLERİ OKUTURDU.
  1960 YILINDA GENERAL TAHSİN YAZICININ KORE HATIRALARIM ADLI KİTABINI OKUDUM. 70 Lİ VE 80 Lİ YILLARDA TARİHÇİ REŞAT EKREM KOÇU NUN KORE SAVAŞIYLA İLGİLİ FASİKÜLLERİNİ OKUDUM. VE ŞİMDİE SİZİN YAZDIKLARINIZI OKUDUM. HEPSİNDE ANLATILANLAR SİZİNKİYLE AYNIYDI.
  ÇOK GÜZEL HAZIRLANMIŞ BİR BELGE OLARAK YAZINIZ BİLEN KİŞİLERCE MUHAFAZA EDİLECEKTİR. ENEĞİNİZE SAĞLIK.
  BU YAZIYI YAZMAK İÇİN İNSANIN GERÇEK OLARAK DAMARLARINDA TÜRK ANI DOLAŞMASI GEREKİR. YORUMCULARDAN BİRİNİN YORUMUNA BİR AÇIKLIK GETİREYİM. BİR GÜN DAVUL ÇALDIĞINDA TÜYLERİNİZ DİKEN DİKEN OLUYORSA HİÇ KORMAYIN SİZ HALEN TÜRK KANI TAŞIYORSUNUZ DEMEKTİR.
  HOŞCA KALIN.

 6. Güzel bir yazı elinize sağlik son kısmında çok duygulandım ben başka başka bir konuda araşturma yaparken rasgeldim tazıya ama kore savaşı konusundada çok güzel bilgibedindim çok sağ olun araştırdığım konuda bir türk generalin bu kore savaşı sebebitle bir ingiliz generali türkiye ziyareti sırasında beylik silahı ile vurarak öldürmüş bu konuda bilginiz varmı bu genaral tahsin yazıcımı acaba

 7. Kore harbini anlatan bir kitap onerirmisiniz? Gerçektende güzel bir yazı olmuş saçma sapan filmler yapacaklarına tarihimizi anlatan filmler yapılmıyor.

 8. Kore savaşları…Milletimizin ve bilhassa da gelecek için tüm umudumuz olan çocuklarımızın ve de gençlerimizin öğrenerek benliklerinin önemli bir parçası yapmaları gereken önemli bir zaman dilimi. Birçok kimse bu kendini adamışlığı vatan savunması söz konusu olduğu zaman belki anlayabilir, ancak yurdundan binlerce kilometre ôtede hiç tanımadığı topraklarda olunca bunun algılanabilmesi çok çok zor olsa gerek. İşte;bunun adı “Şehadete Yürüme”, Allah c.c. için her nerede olursa olsun canını seve seve verebilme arzusudur.. Bütün Şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz ruhlarını rahmetle ve minnetle selamlıyorum. Bu güzel çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.. Emeğinize ge yüreğinize sağlık. Sağ olun, var olun…

 9. 1960 darbesinin nedenleri arasında Kore savaşının olduğunu düşünüyorum. Zaten Kore gazisi Tahsin Yazıcı da tutuklananlar arasında. Kore savaşı gösterdi ki 1. Dünya savaşından sonra tasviye ettiklerini düşündükleri ruh olduğu yerde duruyor. 60 darbesi yüzlerce subayı tasviye etti. Milli eğitime el attılar.

 10. tesekkurler arkadasim.emegine elie saglik
  . yanliz bazi seyler sanirim kasti olarakda bizlerden saklaniyor ve goz ardi edilmesjde sahlaniyor… saygilar

 11. Kore savaşı ile ilgili en ayrıntılı bilgi Kara Kuvvetleri Kore savaşı Notları şeklindeki 2 cilt halinde tüm savaşı dakika dakika her cephesiyle anlatıyor tavsiye ederim

 12. Emeğine sağlık krdşm gerçekten bilmediğimiz ve görmediğimiz son savaşlarımızdan biri ama malesef ne tarih kitaplarımızda ders olarak anlatıldı nede eğitim bakanlığımızın bu konuda bi çabasını görebildik okullarda 1950-53 Kore savaşı gibi kısa ve detaysız nesillere aktarılıyor…

Sliding Sidebar